A durumbúza (Triticum durum) vagy “közhasználatú nevén” makaróni búza (mások szerint “kemény búza”) termesztési szempontból a közönséges búza mellett a legjelentősebb búzafaj. Alátámasztja ezt az a tény, hogy mindig keresett cikk a világpiacon, és az ára is lényegesen magasabb, mint a közönséges búzáé.
Termesztését Európában azok az országok (Olaszország, Franciaország) karolták fel elsősorban, amelyekben rendelet szabályozza a száraztészta tojásfelhasználás nélküli gyártását és forgalmazását.
Hazánkban termesztését azt tette szükségessé, hogy megnőtt az igény a félkész és készételek, így a száraztészta iránt is.
A fejlődő táplálkozási szokások szerepe!
Egyre nagyobb igény mutatkozik a kevesebb szénhidrátot és több fehérjét tartalmazó, durumbúzából előállított liszt alapanyagra.
Malomipari szempontból az acélosabb durumbúzából lényegesen több, megfelelőbb szemcse-méretű dara nyerhető. Főzéskor rugalmas, kemény, nem csirizesedő (“duzzadó”) a tésztája. Mivel a gyártás során sem tojást, sem más adalékanyagokat nem használnak fel, így költségtakarékosabb, gazdaságosabb és versenyképesebb az előállított termék.
Hogy miért a legjelentősebb?
Hatásai lényegében megegyeznek a búzáéval (sok fehérjét tartalmaz, a szénhidrátpótlást biztosítja stb.) éppen ezért: Szélesíti a tészták felhasználhatóságát, mivel lisztjéhez nem kell tojást használni.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?